Konser, Etkinlik & Davetler
SON DAKİKA

Eda Kızıl’dan “Mon Magnifique Confinement” Fotoğraf Sergisi

MON MAGNIFIQUE CONFINEMENT
(BENİM MUHTEŞEM KARANTİNAM)
Bu bir tanışma hikayesi.

Kapanma ve karantinadan ziyade bir buluşma hikayesi.
Rutin hayatımızdan uzaklaşmak zorunda kaldığımızda, günlük koşturmalar durunca, durdurulunca bir dönüp kendimize bakmak, önce kendimize, sonra da en yakınımızda olup da uzak durduğumuz kişilere yakınlaşmak mümkün oldu.
Yalnızlığa karşı beraber direnmek bu dönemde başımıza gelen en güzel şeydi. En yakınındakini keşf çok güzel bir maceraya dönüştü.
Pandemi sürecinde virüsün bulaşma riski, ve jenerasyonumuzun daha önce deneyimlemediği dışarı çıkma yasağı, garip bir endişe, korku, kısıtlamalar, bilinmezlikler, ölüm tehlikesi, sevdiklerini kaybetme tehlikesi, alışılmış düzenin değişme olasılığı, dünya nereye gidiyor sorgulamaları, panikler… ve bunların doğurduğu tüm diğer duygular; durgunluk, sessizlik, özlem, iç keşifler, birlik arayışı, sevdiklerimize yakınlaşma ihtiyacı, aynı çatı altında yaşayıp da tanışmadıklarımızla yakınlaşma arzusu… Ne çok duygu!
Benim kendimi ifade etme yöntemim fotoğraf. Fotoğraf aynı zamanda bir takım durumlarla ve duygularla da yüzleşmek için kullandığım bir yöntem.
Bu proje, içinde kendimin de yer aldığı çok samimi bir proje. Hem bireylerin hem de mekanların karakterlerini gözlemleyebildiğimiz bir hikaye, bir döneme dair küçük bir ölçekte sunulmuş belge niteliğinde bir çalışma.
Belli başlı sanat pratiklerinden değil de içgüdülerimle oluşturduğum yöntemlerden yola çıkarak, bir yandan hayatımın görsel hikayesini oluşturmaya devam ettiğim, bir yandan da o hikaye içinde kendimi yeniden keşfettiğim bir yolculuk.
Kendi duygularımdan ilham alarak hazırladığım sorularla,  evde olmak zorunda olduğumuz o süreçte, aynı binada yaşadığım komşularımı, kendilerini en iyi hissettikleri köşede, evlerinde en çok vakit geçirdikleri alanlarda, mekanın doğal ışığında, bir kapanmanın gölgesinde değil, hayata ve birbirimize sarılışımızın orta yerinde tanımak, tanıştırmak, salgına inat kalıcılaştırmak istedim.
İnsanın insana en yakınken uzak kalışının ardından, bir diğerini keşfedişinin, ortak endişelerden ortak sevinçlere gidip gelişinin de hikayesi bu.
Bir bakıma bir iç yolculuk…
Bir binanın içinde, kendi içimizde.
Mon Magnifique Confinement
EDA KIZIL

 

Daha fazla göster

Benzer içerikler

Başa dön tuşu