DünyadanHaberler
SON DAKİKA

Yeni Zelanda’da iki camide katliam: 49 ölü

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yeni Zelanda'daki cami saldırılarında Mustafa Boztaş ve Zekeriya Tuya isimli iki Türk vatandaşının yaralandığını, hayati tehlikelerinin olmadığını açıkladı. Yeni Zelanda’nın Christchurch kasabasında iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. 49 kişi hayatını kaybetti. Terör saldırısıyla bağlantılı üç kişi tutuklandı.

İKİ CAMİDE KATLİAM

yeni zelanda, ölü sayısı, christchurch

Yeni Zelanda’nın Christchurch kasabasında iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda, 49 kişi öldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırıda 3 Türk’ün yaralandığını açıkladı.

 

CAMİDE 200 KİŞİ VARDI

CAMİDE 200 KİŞİ VARDI

Saldırının cuma namazı sırasında gerçekleştiği, camilerden birinde yaklaşık 200 kişinin olduğu belirtiliyor.

 

SALDIRGANIN KİMLİĞİ

yeni zelanda, saldırgan, kimlik

Katliama müzik dinleyerek ve 5 otomotik silahla giden saldırgan, saldırı anını sosyal medyadan canlı yayınladı…

 

74 sayfalık manifestosunda Türkleri de tehdit eden saldırgan, İskoç asılllı Avustralyalı… İşte saldırı sonrası objektiflere yansıyanlar…

 

3 KİŞİ TUTUKLANDI

3 KİŞİ TUTUKLANDI
Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Christchurch kentinde cuma namazı sırasında iki camiye düzenlenen terör saldırısıyla bağlantılı biri Avustralya vatandaşı, üç kişinin tutuklandığını bildirdi.
Ardern, düzenlediği basın toplantısında, terör saldırısıyla ilişkili cinayetle suçlanan Avustralya vatandaşı dahil üç kişinin tutuklandığını, bu kişilerin hiçbirinin daha önce sabıka kaydının olmadığını, Yeni Zelanda’da ya da başka bir yerde istihbarat servisleri tarafından izlenen şahıslar arasında yer almadığını söyledi.
Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, dünyanın çeşitli ülkelerine seyahat eden ve düzensiz aralıklarla Yeni Zelanda’ya gelen Avustralya vatandaşı zanlının, bugün mahkemeye çıkarılacağını kaydetti.
Saldırılarda 2’si yarı otomatik 5 silah kullanıldığını ve saldırganın silah ruhsatını 2017’de aldığını ifade eden Ardern, Yeni Zelanda’nın silah yasalarının değişeceğini, Avustralya ile sınır kontrollerinin sıkılaştırılacağını ve bilgi paylaşımının geliştirileceğini ifade etti.

Ülkede güvenlik önlemlerinin üst seviye çıkarıldığını belirten Ardern, vatandaşlardan da şüpheli gördükleri durumları polise haber vermelerini istedi.

Saldırıdan etkilenen yabancılar arasında Türk, Malezya, Suudi Arabistan, Pakistan, Bangladeş ve Endonezya vatandaşlarının yer aldığı bilgisini paylaşan Ardern, toplantıdan sonra Christchurch’ü ziyaret edeceğini sözlerine ekledi.

Kaynak
NTV.com.tr
Daha fazla göster

Benzer içerikler

Başa dön tuşu